Úvery pre podnikateľov

Podnikáte alebo len plánujete začať podnikať? V tom prípade určite riešite aj to odkiaľ vezmete potrebný kapitál. Jednou z možností sú aj tzv. úvery pre podnikateľov, ktoré poskytuje niekoľko bánk, nebankoviek a jedná štátna inštitúcia.

Úvery pre podnikateľov od štátu

Mnoho podnikateľov, či prípadne ľudí, ktorí plánujú otvoriť živnosť alebo svoju firmu ani len netušia, že aj štát poskytuje výhodné úvery pre podnikateľov v rámci tzv. mikropôžičkového programu. Ten zastrešuje konkrétne Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania, ktorá dnes pôsobí už pod menom Slovak Business Agency. Jej hlavným cieľom je prostredníctvom fondov EÚ iniciovať rozvoj malých a stredných podnikov, ktoré nemajú viac ako 50 zamestnancov. V súčasnosti sa maximálna výška zo SBA pohybuje na hranici 50 000 €, ktoré musí dlžník splatiť v priebehu 4 rokov. SBA však ponúka všetkým podnikateľom a živnostníkom aj možnosť odložiť splátky až o 6 mesiacov.

Úvery pre podnikateľov od bánk

Asi najpopulárnejšou možnosťou, ako získať potrebný kapitál na podnikanie sú tzv. úvery pre podnikateľov od bánk, ktoré poskytujú prakticky všetky bankové subjekty na Slovensku. Na rozdiel od SBA banky nijak neprihliadajú na počet zamestnancov, vďaka čomu sú úvery pre podnikateľov z bánk vhodné pre malé, ale aj veľké firmy. Maximálna výšky takejto pôžičky závisí od samotnej banky a klienta, respektíve spoločnosti, ktorá má záujem o danú pôžičku. Všeobecne však na našom trhu bankové subjekty poskytujú úvery skôr v nižšej maximálnej výške a to približne do  250 000€ – 1 milióna €.

Úvery pre podnikateľov z nebankových subjektov

Treťou možnosťou sú tzv. úvery pre podnikateľov z nebankových subjektov. Tie väčšinou využívajú firmy, ktoré so svojou žiadosťou nepochodili v prvých dvoch prípadoch, nakoľko práve nebankové úvery pre podnikateľov sú zo všetkých troch najnevýhodnejšie. V súčasnosti na našom trhu pôsobí niekoľko nebankových subjektov, ktoré aktívne poskytujú úvery podnikateľom. Maximálna výška opäť závisí od danej spoločnosti a bonity klienta, väčšinou je však nižšia ako v prípade bánk. Veľký pozor by ste si mali dávať predovšetkým na skryté poplatky a penále za omeškanie splátok, ktoré môžu vyústiť v krajnom prípade až do exekúcie majetku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..