Spotrebný úver

Spotrebný úver je jeden z najčastejšie využívaných bankových a nebankových produktov na celom svete. U nás spotrebný úver môžete získať v každej banke a v každej nebankovke, ktorá tu aktívne pôsobí. Jeho účelom je predovšetkým financovanie spotrebného tovaru, prípadne financovanie rôznych služieb a podobne.

Spotrebný úver – aké sú podmienky pre jeho získanie

Spotrebný úver banky a nebankovky poskytujú svojím klientom, ktorí spĺňajú niekoľko kritérií. Tým najpodstatnejším je vek nad 18 rokov, trvalý pobyt na Slovensku a taktiež aj stály trvalý mesačný príjem, ktorý je nutné dokladovať. V niektorých bankách je okrem toho častou podmienkou aj nutnosť založiť si účet pre tento účel. Vďaka tomu je spotrebný úver v bankách o čosi menej dostupný ako v nebankovách.

Banky a tak isto nebankovky si okrem podmienok pre získanie spotrebného úveru, zakladajú aj na výške minimálnej výšky pôžičky. Tá sa v mnohých prípadoch môže líšiť až v čiastkach niekoľko tisíc, či desiatok tisíc. Samozrejme, niektoré banky podnikateľom poskytujú spotrebný úver vo výške niekoľko miliónov euro. Od výšky úveru sa však odvíja samotná bonita klienta, preto pôžičku v takejto enormnej výške nemôže žiadať klient, ktorý má napríklad len dvoj alebo trojizbový byt.

Spotrebný úver – výhody a nevýhody

Najväčšou výhodou spotrebného úveru je prakticky okamžité poskytnutie financií na investovanie podľa želania klienta. Vďaka tomu väčšina z nás kvôli nákupu drahšieho spotrebného tovaru ako je napríklad auto nemusí dlhodobo sporiť. Samozrejme, výhody a nevýhody s konkrétne líšia aj od banky k banke, prípadne od nebankovky k nebankovke.

Spotrebný úver v súčasnosti poskytuje každá banka a nebankovka, ktorá aktívne pôsobí na našom území.

Spotrebný úver má však aj svoje negatíva. V prvom rade je menej výhodný ako klasická hypotéka, v druhom prípade je zasa potrebné k jeho získaniu dokladovať niekoľko papierov. Tým sa celý proces predlžuje a častokrát klient svoje peniaze z úveru uvidí až o niekoľko dní, či týždňov. V neposlednej rade je to aj nutnosť zohnať ručiteľa, prípadne nutnosť ručiť spotrebný úver vlastným majetkom.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..