Pôžička

Pôžička je jeden z najstarších obchodných vzťahov sveta. Pojem pôžička predstavuje vzťah medzi veriteľom a dlžníkom. V súčasnej dobe je pojem pôžička známy takmer všetkým, konkrétnejšie ide zväčša o požičanie určitej sumy klientovi od banky alebo nebankovej spoločnosti.

Pôžička – kto o ňu môže žiadať

Pôžička v súčasnej dobe žiadaná vo forme poskytnutia finančných prostriedkov je klientmi žiadaná hlavne u bánk a nebankových spoločností. U prvej menovanej, teda bankovej spoločnosti, môže každý klient žiadať pôžičku, úver, či hypoúver v prípade, ak má viac ako 18 rokov, stály mesačný príjem a v prípade žiadosti o vyšší úver aj nehnuteľnosť.

Pôžička je však poskytovaná aj pre klientov, ktorí nespĺňajú niektorú podmienku pre pôžičku v banke. Pôžička v nebankových spoločnostiach je podstatne dostupnejšia, nakoľko väčšina spoločností poskytuje pôžičku aj bez potvrdenia o príjme, či ľudom, ktorí sú zapísaní v registri dlžníkov. Dá sa teda povedať, že pôžička od nebankových spoločností je dostupná prakticky pre kohokoľvek, kto má viac ako 18 rokov.

Pôžička a jej výhody a nevýhody (porovnanie)

Ako sa hovorí, všetko má svoje výhody a nevýhody, pôžičky nie sú výnimkou. Pôžička v bankách má výhody predovšetkým v nižšom úroku, dlhšej dobe splácania, či lepšom prístupe ku klientovi, ktorí má dočasne problémy so splácaním. Naopak nevýhody pôžičky od bánk sú horšia dostupnosť, či zdĺhavejší a zložitejší postup pri schvaľovaní pôžičky.

Pôžička je poskytovaná aj pre ľudí bez zamestnania, či pre ľudí s nízkym príjmom. V tomto prípade však ide o nebankové pôžičky s vyššou úrokovou mierou.

Pôžička od nebankových spoločností má taktiež svoje výhody a nevýhody. Naproti pôžičke od bánk je poskytovaná prakticky každému, aj tomu kto má zápis v registri dlžníkov, nestály pracovný pomer alebo dokonca žiadny. Naopak medzi nevýhody nebankovej pôžičky patrí vyššia miera úrokovej miery, kratšia doba splatnosti a častokrát aj vysoké penále za omeškanie platby. Dá sa teda povedať, že pôžička od nebankoviek je vhodná skôr pre tých, ktorí chcú peniaze hneď, prípadne pre tých, ktorým banka pôžičku neposkytne.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..