Pôžička

Počas svojho života ste sa už určite stretli s pojmom pôžička. Viete však, čo konkrétne tento právny vzťah znamená a aké záväzky z tejto formy spolupráce plynú pre veriteľa a dlžníka. V článke venovanom konkrétne právnemu vzťahu pôžička sa dozviete o jednom z najznámejších finančných produktov viac.

Pôžička v banke  už od nepamäti

Konkrétne vznik obchodného vzťahu, ktorý právne zaväzuje veriteľa prenechať určitú vec dlžníkov nie je úplne známy. S určitosťou však môžeme povedať, že pôžička ktorá je známa v súčasnej dobe nie je jediným druhom tohto záväzného obchodného vzťahu. V minulosti sa pod pojmom pôžička totižto zväčša rozumelo prenechanie práv na určitú vec veriteľa dlžníkovi na konkrétnu vec. Súčasná podoba pôžičky bola v minulosti, predovšetkým počas stredoveku viac menej zakázaná, nakoľko poskytovanie financií na úrok bolo považované za trestný čin.

Prvýkrát s úročnou politikou v histórií začali banky a súkromníci. Dodnes pôžička je jedným z najvyužívanejších finančných produktov takmer každej banky. Banky v súčasnosti poskytujú pôžičky takmer každému dlžníkovi, ktorý spĺňa kritéria na získanie úveru od banky. Pre získanie pôžičky z banky Vám v súčasnosti zväčša stačí stály mesačný príjem a trvalé bydlisko v štáte, kde pôsobí daná banka.

Pôžička od nebankových spoločností konkuruje aj bankám

Dnes je pôžička nielen doménou bánk. Tak ako v minulosti aj dnes poskytujú pôžičky súkromné osoby a nebankové spoločnosti. Veľkou zaujímavosťou je však to, že napriek tomu, že ľudia nebankovky považujú za neseriózne, častokrát môžete „natrafiť“ na veľkú nebankovú spoločnosť, ktorá poskytuje výhodnejšiu pôžičku ako banka. Medzi väčšie nebankovky patrí napríklad spoločnosť Home Credit alebo Cetelem, ktoré na našom trhu pôsobia už nejaký ten rok.

Pôžička je jedným z najstarších obchodných vzťahov ľudstva. V súčasnosti sa s týtmo pojmom stretávame každý deň.

Nevýhodou pôžičky od nebankových spoločností je však predovšetkým veľké množstvo neserióznych nebankoviek, ktoré lákajú klientov „na výhodné“ pôžičky, ktoré sú však v skutočnosti jedna z najnevýhodnejších na trhu. Okrem toho pôžička od nebankových spoločností je veľkým rizikom, pokiaľ nemáte stály mesačný príjem, aj napriek tomu, že Vám je nebankovka ochotná požičať pôžičku v plnej výške podľa obchodných pravidiel spoločnosti. Z toho dôvodu je pôžička v nebankových spoločnostiach stále veľkým rizikom, ktorému sa však môžete úspešne vyhnúť v prípade, že si ešte pred podpísaním celú zmluvu dôkladne prečítate.

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..